1390,06,12

تفاوت های کاراته تکواندو و کونگ فو

http://s1.picofile.com/file/7569628060/311ou4ja1.jpg

کاراته و تکواندو امروزه تقریباً در تمامی کشورهای جهان تمرین می شوند و بیشتر علاقه مندان هنرهای رزمی با این رشته ها، آشنا هستند.

در نگاه اول حتی ممکن است به نظر برسد هنرجویان کاراته و تکواندو از یونیفورم مشابهی در مسابقات و تمرینات خود استفاده می کنند! به هرحال تفاوت های کاراته و تکواندو بسیار فراتر از تفاوت بین لباس و کمربندهای آنهاست!


کاراته سنتی در جزیره اوکیناوای ژاپن گسترش پیدا کرد و بسیاری بر این باورند که منشأ کاراته ژاپنی به هنرهای رزمی چینی باز می گردد. سبک های مختلف کاراته تماماً به عنوان هنرهای رزمی ژاپنی در نظر گرفته می شوند.

تکواندوی مدرن، پس از تأثیراتی که شکل سنتی آن از کاراته ژاپنی گرفته بود در کره توسعه پیدا کرد. حتی برخی به تکواندو ”کاراته کره ای“ نیز اطلاق می کنند. امروزه دو استایل اصلی تکواندو تحت نظارت فدراسیون های بین المللی ITF و جهانی WTF اداره می شوند.

دو استایل سنتی تکواندو نیز شامل ”تانگ سو دو“ و ”مودوک کوان“ می شوند. جدای از یونیفورم های سفید کاراته و تکواندو با تمایزهای خاص هر کدام از آنها، امروزه در برخی از انواع کاراته و تکواندوی آمریکائی، از دوبوک هائی (لباس تکواندو) به رنگ های قرمز، مشکی و آبی در کنار شکل سنتی آن استفاده می شود.

در کاراته، ۶۰ درصد ضربات و دفاع ها از طریق دست و ۴۰ درصد تکنیک ها توسط پا اجرا می شوند. در مقابل درصد استفاده از ضربات دست و پا در تکواندو برعکس بوده و ۴۰ درصد از ضربات دست و ۶۰ درصد از ضربات پا استفاده می شود.


در تکواندو در مقایسه با کاراته، تأکید ویژه ای به استفاده از ضربات بلند پا شده است. کاربرد ضربات پای پرشی یا پرنده نیز کاملاً در تکواندو رایج است. فرم های تکواندو نیز نسبت به کاتاهای کاراته کوتا ە تر و ساده تر هستند.

امروزه تکواندو به عنوان یک ورزش المپیکی مقبولیت عمومی بیشتری پیدا کرده است.


● اما تفاوت بین کاراته و کونگ فو چیست؟

پاسخ به این سئوال به همان نسبت که برای یک رزمی کار یا متخصص رزمی آسان است، می تواند برای یک فرد ناآشنا به رزمی دشوار بوده و از تمرین هم زمان دو کاراته کا و کونگ فو کار نتواند آنها را از یک دیگر متمایز کند.

مطالعات تاریخی نشان می دهد مردمی که در جزایر اوکیناوا، در جنوب ژاپن زندگی می کرده اند، به دلیل هم جواری با چین، کاملاً در معرض آشنائی و یادگیری کونگ فوی چینی قرار داشته اند.

به مرور زمان، اهالی اوکیناوا، کاراته، استایل رزمی خود را توسعه داده که در اصل ریشه های آن، کاملاً به کونگ فوی چینی برمی گردد.

اگرچه کاراته و کونگ فو بسیاری مواقع از تکنیک های مشابهی سود می برند، اما سبک های سنتی کونگ فو از تنوع تکنیکی بیشتری در مقایسیه با سبک های کاراته برخوردارند. می توان گفت تقریباً ژاپنی ها تعداد قابل توجهی از تکنیک های سیستم های چینی را با هدف رشد کاراته، وارد سیستم رزمی مخصوص به خود کرده اند.

البته ژاپنی ها روش اجرای تکنیک ها را در مقایسه با کونگ فوی چینی اصلاح کرده و به همین دلیل فنون کاراته بیشتر به روش خطی اجرا می شوند.

نمونه بارز آن را می توان در اجرای فرم های (کاتا های) کاراته مشاهده کرد که در آنها تکنیک ها با حرکات انفجاری اجرا می شوند.

فرم های کونگ فو برخلاف کاتاهای کاراته، بیشتر در یک دایره فرضی اجرا می شوند و دست ها سهم قابل توجهی در اجرای این فرم ها دارند. این حرکات دوار به فرم های کونگ فو جذابیت های خاصی بخشیده و در این فرم ها توقف کمتری در مقایسه با کاتاهای کاراته دیده می شود.

بیشتر فرم های کونگ فو از پیچیدگی و زمان اجرای بیشتری در مقایسه با کاتاهای کاراته برخوردارند.

البته برخی از سبک های کاراته از جمله ”گوجوریو“ به دلیل تمایل بیشتر به اجرای تکنیک ها در دایره ای فرضی، مشابه کونگ فو تلقی می شوند.

استایل های کمپو نیز به عنوان ترکیبی از کونگ فوی چینی و کاراته اوکیناوائی محسوب می شوند زیرا در آنها تکنیک ها به هر دو شیوه خطی و دایره ای اجرا می شوند.

نوع و نحوه استفاده از سلاح ها نیز از جمله وجوه قابل تمایز کاراته و کونگ فوی چینی است.

در بحث کاتاها و فرم هائی که با استفاده از سلاح اجرا می شوند نیز کاملاً شیوه اجرا در مسیر خطی و دایره ای به عنوان وجوه اصلی تمایز کاراته و کونگ فوی چینی قابل ملاحظه است. ضمناً این که کونگ فو از سلاح های به مراتب متنوع تری نیز بهره می گیرد. تفاوت در قوانین داوری و نوع لباس های مورد استفاده در کاراته و کونگ فو نیز نیاز به توضیح بیشتر ندارد!

در مجموع، این درست که تکواندو، کاراته و کونگ فوی چینی از نظر فرم ها، سلاح ها و شیوه های اجرای تکنیک ها و مبارزات تفاوت های قابل توجهی دارند، ولی این گفته هرگز به آن معنی نیست که یک سیستم بر دیگری برتری دارد. آنها فقط با یکدیگر متفاوتند و سلائق شخصی، باعث می شود تا یک فرد علاقمند به یادگیری ورزش های رزمی، کدام یک را انتخاب کند.

برخی کاراته، برخی تکواندو و برخی دیگر کونگ فو را ترجیح می دهند. حتی ممکن است آنهائی که از جاه طلبی بیشتری برخوردار باشند، هم زمان بخواهند هر سه رشته را فرا بگیرند! مسئله مهم این است که یک رزمی کار چه کاراته کا باشد و چه کونگ فو کار، افرادی مهم بوده که از طریق تمرینات منظم به دنبال ارتقاء روحی و جسمی خود هستند. راستی، اگر قرار باشد تا شما یک هنر رزمی را انتخاب کنید کدام یک را ترجیح می دهید؟ کاراته؟ تکواندو؟ کونگ فو؟ شاید هم هر سه آنها!

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد