X
تبلیغات
رایتل
1390,11,08

هنررزمی سامبوسامبو که معادل عبارت دفاع شخصیSamaoborona bez orushia بدون اسلحه میباشذ.


این هنر رزمی، یک سیستم مبارزه ای کامل وآزاد در برابر دشمنان مسلح و غیرمسلح کاربرد بسیار دارد. دفاع شخصی این سبک براساس حرکات بدن و ضرباتی است که توسط مشت یا لگد مبارز به دشمن نواخته می شود.

در سبک سامبو، دو شیوه منحصر به فرد با نام های سامبو اسپرت یا سامبو کشتی و سامبوی جنگی وجود دارد. سامبو ترکیبی از تکنیک های کشتی سنتی روسیه، کشتی تارتار یا کورجاگاجوجیتسو، جودو، آیکیدو و کاراته می باشد و سامبو کاران با ژاکت های سنگینی با نام کورتکاس (Kurtkas) با یکدیگر مبارزه می کنند و زمانی یک رقابت با پیروزی فردی به پایان می رسد که کشتی گیر بتواند پشت حریف خود را به زمین رسانده و یا با زور و یا پای حریف خود را به طرزی در اختیار بگیرد که رقیب از شدت درد اعلام تسلیم نماید. سامبو در دهه 1930 و بعد از جنگ بین ژاپن و روسیه و توسط افسران ارتش کشور روسیه اختراع گردید. این رشته رزمی هم اکنون در سراسر جهان شناخته شده است و طرفداران بسیاری دارد.

مسابقات سامبو در دوقسمت برگزار می گردد: سامبو و کامبت سامبو.

قسمت سامبو؛مشابه با کشتی می باشد،امادر قسمت کامبت سامبو علاوه بردرگیری های ایستاده ویا درخاک؛ضربات دست وپا نیز مجاز می باشند.مسابقات سامبو در سالن برگزار می شوند وابعاد زمین 12*12 متر می باشد. 

ورزشکاران می توانند از 11 تا 60 سالگی در مسابقات شرکت کنند ومسابقات جداگانه ای برای مردان وزنان در رده های سنی مختلف برگذار می گردد.اوزان ده گانه مسابقات عبارتند از : -48 -52 -57 -62 -68 -74 -82 -90 -100 +100.مختصری از قوانین سامبو :


تجهیزات مسابقه عبارتند از : کفش ، لباس (شامل کت ، شلوارک و کمربند) آبی یا قرمز .مدت مسابقه برای بزرگسالان 6 دقیقه،برای جوانان 5 دقیقه وبرای نوجوانان 4 دقیقه می باشد.در شرائط زیر مسابقه متوقف خواهد شد:- خروج از محوطه تشک.- زمان تایم اوت.- کم کاری مبارزان.- هنگام اعلام اخطار.- ضربه فنی وبرد مبارز.برنده شدن در مسابقه :- پیروزی بعد از اتمام زمان مسابقه.- پیروزی بر اساس اختلاف فنی(12امتیازاختلاف).حرکاتی که باعث کسب امتیاز می شوند:- قرار دادن پشت حریف به روی تشک در یک موقعیت خطرناک با زاویه ای کمتر از 100 درجه.- فشار بر روی مفاصل دست و پای حریف که باعث زمین خوردن وی گردد.- پرتاب کردن حریف مستقیما با یک حرکت بدون وقفه به روی تشک.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد