X
تبلیغات
رایتل
1391,03,04

تکنیک های اصلی پا در شائولین


برای این که ضربه پا همراه با سرعت، قدرت و دقت بیشتری انجام شود باید بدن خود را با سرعت به طور کامل حرکت دهید و این امر نیازمند انعطاف پذیری زیاد و حرکات کششی روزانه می باشد.

بسیاری از هنرجویان سبک های مختلف رزمی دچار این اشتباه می شوند که کشش قسمت های بالائی و پائینی بدن را جداگانه انجام می دهند و برای بهبود ضربات پای خود اهمیت قائل نمی شوند. در حقیقت برای استفاده از حداکثر قدرت باید ضربه پا را با تمام بدن وارد کنید و این بدان معناست که شما باید از تمامی اجزاء بدن استفاده نمائید و آن را مورد حرکات کششی قرار دهید.

یک نرمش خوب مستلزم حرکات چرخشی و دورانی مفاصل است. به طور سرعتی و نرم کمر، قوزک پا، شانه ها، مچ، کفل و زانوهای خود را بچرخانید. هنگام اجرای حرکات کششی پایه قبل از تمرین، حرکات پرشی و چرخشی را که موجب کشیدگی ماهیچه ها و تاندون ها می شود انجام دهید. دیگر حرکات مفید پیش از تمرین شامل چرخاندن دست ها و پاها از طریق حرکات کامل کنترلی با سرعتی آهسته می باشد. انجام ضربات دورانی و مستقیم پا به سمت جلو، پهلو، پشت و هم چنین ضربات هلالی داخل و خارج پا موجب افزایش حرکات شده و جریان خون را به تمام نقاط بدن هدایت می کند.

هرگز به این فکر نیافتید که ماهیچه ای را به طور جداگانه بکشید تمام قسمت های بدن شما باید با هم کار کنند. به علاوه به دلیل این که بدن نمی تواند جدا از فکر و ذهن باشد شما باید فکر و ذهن خود را آزاد و انعطاف پذیر نگه دارید تا بتوانید از انعطاف بدن نیز استفاده کنید. برای ایجاد قدرت، بدن باید کاملاً راحت باشد و وقتی تحت فشار ذهنی و فکری هستید، بدن نمی تواند راحت و آزاد باشد. در نظر داشته باشید که در یک مبارزه واقعی برای شما نه تنها فرصت هائی وجود دارد که از مشت و پاهای خود برای ضربه زدن استفاده کنید، بلکه زانوها، آرنج ها، پشت، شکم و سر شما نیز فرصت هائی را خواهند داشت. بدون داشتن بدن آماده و فکر انعطاف پذیر، شما این فرصت ها را از دست خواهید داد و شما مبارزه را خواهید باخت.

هنرمندان رزمی چینی چهار سطح قدرت را به شما می آموزند:

(tuu ki (pushing power

▪ قدرت فشار یا هل دادن

(baofa li (explosive power

▪ قدرت انفجاری

(qun li (inch power

(tou li (penetranting power

▪ قدرت نفوذی.

اولین هدف هنرجویان افزایش قدرت انفجاری در ضربات پایه جلو، و ضربه های دورانی پا و ضربه پا از پهلو می باشد.

متأسفانه بسیاری از مردم سال ها آموزش دیده اند و هنوز نمی توانند به حداکثر قدرت دست پیدا کنند زیرا آنها ضربات پا را به اشتباه آموزش دیده اند. بدون اصول و قواعد صحیح هرگز پیشرفت حاصل نخواهد شد.

بنابراین ارزش دارد، آنها را به طور صحیح دوباره فرا گیرند.

هنگام تمرین ضربه پا به جلو (front kich) از پاهای خود هم زمان استفاده کنید تا به صورت حریف ضربه را وارد نمائید. زانوی خود را تا حد امکان بالا ببرید و بدن خود را به سمت جلو بکشید تا ضربه را وارد نموده و پای خود را جمع کنید. ضربه را ابتدا با پاشنه پا وارد نمائید سپس از کف و پنجه پای خود استفاده کنید. همیشه در تمرین ضربه را تا حد ممکن بالا بزنید سپس در بالاترین نقطه ضربه حداکثر قدرت و سرعت خود را به کار بندید. هنگام ضربه زدن به هدف، کفل خود را به سمت خارج پرتاب کنید و برای وارد آوردن ضربه از این قسمت استفاده کنید. هنگامی که به سمت جلو حرکت می کنید پای ستون به طور طبیعی به سمت خارج و زاویه ۴۵ درجه قرار می گیرد و حرکت ضربه کفل باعث می شود به سمت عقب تکیه نمائید و ستون فقرات حالت هلالی شکل بگیرد.

برای اجرای ضربه دورانی پا round house kick نسبت به هدف به طور عمودی بایستید. زانوی خود را تا حد امکان از پهلو بالا ببرید. بر روی پای ستون خود به طور ۹۰ درجه تکیه کنید کفل را چرخانده و به طور افقی ضربه بزنید ضربه خود را با استفاده از ساق پا یا پاشنه پا وارد نمائید. هنگام ضربه زدن به عقب تکیه کنید. اما چرخش خود را به طور عمودی بر روی هدف حفظ کنید. بر روی ضربه خود تمرکز کنید تا در عرض نقطه هدف اصابت کند.

در اجرای گلد از پهلو باید در برابر هدف عمودی بایستید و زانوی خود را تا حد امکان بالا ببرید به سمت جلو یا کنار سپس پای خود را باز کنید و بر روی پای ستون زاویه ۹۰ تشکیل دهید. لگن خود را به سمت جلو هدایت کنید و با انتهای پای خود به هدف ضربه بزنید. هنگام ضربه زدن به پای عقب تکیه کنید اما نسبت به هدف چرخش نکنید. بسیاری از هنرجویان قدرت انفجاری خود را با انجام چرخش لگن به سمت داخل محدود می کنند و با کشیدن زانو و پنجه پائی که با آن ضربه می زنید به سمت بالا بچرخانید.

به خاطر داشته باشید حالتی که در بالا شرح دادیم برای موقعیت های بهینه بدن می باشند. در مبارزه شما باید از هر حالتی که مؤثر است استفاده کنید. برای مثال بهتر است ضربات را پائین تر بزنی تا بالا. اگرچه در تمرین ضربات را بالا بزنید خواهید فهمید که بدن شما برای ضربه زدن در ارتفاع در یک لحظه خاص بهترین حالت را دارد. حالت های پائی را که توصیه می کنیم در تمرین از آن استفاده کنید. در یک مبارزه، برای هر ضربه خود را بر روی یک حالت محدود نکنید. برای مثال در اجرای ضربه از پهلو خود را برای استفاده از تمام پا، پاشنه، کف پا و پنجه بسته به بهترین حالت مقتضی آماده کنید.

هنگام ضربه زدن باید از تمام بدن خود استفاده کنید. شما باید تمام بدن را بکشید و با انرژی تمام در جهت ضربه آن را هدایت کنید. تمام بدن شما باید یک خط قدرت غیرمنقطع باشد. هرگز به ایجاد انرژی تنها با پاهای خود فکر نکنید. عملکرد پاها مانند محوری است که به یک چرخ متصل است که با قدرت وارده نه از ناحیه پاها بلکه از حرکت چرخشی کمر و پای ستون به حرکت در می آید. بدن شما باید مانند شلاق حرکت کند:

قدرت ایجاد شده توسط پیچیدن و پای ستون از طریق پا به حرکت درآمده و در حالت انفجاری به هدف برخورد کند.

کلید پیدایش قدرت انفجاری ریلکس بودن بدن تا لحظه اصابت به هدف می باشد. تکنیک شما به نرمی کتان قبل از اصابت و به سختی فولاد هنگام اصابت به هدف می باشد. به خاطر داشته باشید اصابت به هدف ارجحیت دارد به هدف گیری. زیرا تمام قدرت شما در لحظه تماس با هدف منجر می شود و برگشت به حالت اولیه باید نرم و کنترل شده باشد. با قدرت کوه ضربه بزنید اما به سبکی پر به حالت اولیه برگردید.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد