X
تبلیغات
زولا
1391,12,03

آموزش های زندگی


http://s2.picofile.com/file/7665026020/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D8%B2%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C.jpeg
اگرچه چوی لی فوت کونگ فو Choy li fut Kung Fu به عنوان سبک جنوبی شناخته می شود ولی ریشه در هر دو بخش جنوبی و شمالی دارد. استاد چان هئونگ Chon Heung بنیانگذار سبک فوق، سه استاد داشت، دو تا از جنوب و یکی از شمال. چوی لی فوت یکی از سبک های کونگ فو است که تحت تأثیر کونگ فوی چینی شمالی و جنوبی بوده و فنون سبک جنوبی را با حرکات سریع و با هنرهای رزمی شمال چین ترکیب می کند.

چوی لی فوت توسط چان هئونگ بنا نهاده شد، کسی که خود در آن دوره یک رزمی کار شناخته می شد. سابقهٔ هنرهای رزمی وی از سن هفت سالگی شروع شد. یعنی زمانی که با عموی خود چان یوئن وو Chan Yuen Woo زندگی می کرد، عمویش بوکسور مشهوری از معبد شائولین فوجیان چین بود. چان هئونگ هنر کونگ فوی شائولین را از چان یوئن وو آموخت و در سن ۱۵ سالگی توانست مهارت خوبی کسب نماید و تمام مبارزان در روستاهای اطراف را شکست دهد.

زمانی که به سن ۱۷ سالگی رسید، چان هئونگ آماده اجرای مهارت های رزمی بیشتر بود. بنابراین چان یوئن وو او را به لی یائوسان Li Yau San، همکلاسی ارشد یوئن وو در معبد شائولین جنوبی معرفی کرد. چان هئونگ چهار سال دیگر هم به تمرینات خود را زیر نظر دقیق لی یائوسان ادامه داد.

بعد از گذشت چهار سال به خوبی نشان داد که چان هئونگ آماده رفتن به سطوح بالاتر می باشد. وقتی که فقط ۱۰ سال از عمر او سپری شده بود، به سطوحی از مهارت رسید که یوئن وو و لی یائوسان این سطح را در سن ۲۰ سالگی به دست آورده بودند.

پتانسیل این مرد جوان به قدری زیاد بود که لی یائوسان او را به راهبی از شائولین به نام چوی فوک Choy Fook که بهترین استاد چان هئونگ بود و در منطقه کوهستانی لائوفو Lau Fu زندگی می کرد، معرفی نمود. وقتی که چان هئونگ ۲۹ ساله بود، چوی فوک را ترک کرد و به روستای خود برگشت و دو سال وقت خود را صرف فنونی که آموخته بود، نمود.

چان هئونگ سیستم جدیدی را تحت عنوان کونگ فو پایه ریزی کرد.

در سال ۱۸۳۶، رسماً سیستم چوی لی فوت را به احترام دو مربی اصلی خود تأسیس کرد. نام دو مربی او چوی فوک و لی یائوسان بود و کلمه فوت هم از زبان چینی به معنای بوداست تا ارادت خود را به عموی خود (چان یوئن وو) و شائولین را در این سیستم نشان دهد.

علت این که سبک چوی لی فوت، دارای بسیاری از فرم های کونگ فو می باشد، این است که چان هئونگ این فرم ها را از سه مربی ماهر شائولین آموخته بود. هریک از مربی های او فرم های سنتی زیادی می دانستند و خود وی نیز بسیاری از فرم های آموزشی و مبارزه را با تجربه شخصی خود طی سال ها تمرین و ممارست به دست آورده بود.

ضمناً فرم های زیادی را هم برای هنرجویان مختلف طراحی کرد که اشکال و توانمندی های فیزیکی مختلفی دارند. فرم های کونگ فوی او در یادداشت هائی ثبت شد و در اختیار نزدیک ترین هنرجویانش قرار گرفت.

استاد دوم من ر چوی لی فوت، دکتر هویوئن چو Hu Yuen Chon نوهٔ بنیانگذار این سبک، صرف مطالعه چوی لی فوت نمود.

 کار سخت و آموزش هدفمند یوئن چو باعث شد تا سیستم فکر و روح چان ییوچی را دریافت نماید. وی یادداشت های فرم سنتی کینگ موئی King mui را از سوی بنیانگذار آن فراگرفت.

استاد بعدی من تحت عنوان ونگ گونگ Wong Gong یادداشت های سبک سنتی را از چان چئونگ مو Chan Cheong Mo و چان ین Chan Yen به ارث برد که این یادداشت ها را از پیرترین پسر بنیانگذار یعنی چان آن پک Chan On Pak دریافت کرده بودند. آموزش من در چولی فوت دارای کامل ترین سیستم آموزشی فرم های سنتی امروز بود.

 در سال ۱۹۷۸ کار ترجمه یادداشت ها را به زبان انگلیسی شروع کردم. از روی همین ترجمه های انگلیسی، دانش آموزان من را به زبان های اسپانیائی، فرانسه، ایتالیائی، لهستانی، آلمانی، مجارستانی و بسیاری از زبان های دیگر ترجمه کردند.

به قلم: داک فای ونگ

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد