X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
1391,12,03

آموزش کاراته ـ دو Teaching Karate Do


http://s1.picofile.com/file/7665025157/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4_%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA%D9%87_%D9%80_%D8%AF%D9%88_Teaching_Karate_Do.jpeg
ناکامورا، هم چنان کم و بیش به لهجه ژاپنی صحبت می کند. در این مصاحبه تا حد امکان سعی شده که ساختار جملات و واژه های او و حال و هوای سخنانش ـ برای دادن حس بهتر به خواننده ـ به همان شکل حفظ شود.

▪ با وجود شهرت روزافزون و رواج کاراته، آیا فکر می کنید که ”کاراته ـ دو“ امروزه هنوز هم شناخته و آموزش داده می شود؟

ـ آن چه می خواهم بگویم این است که امروزه مقایسه کاراته مدرن با گذشته، کاملاً عمومیت یافته است. نه تنها در آمریکا بلکه در ژاپن و در دیگر نقاط دنیا افراد بسیاری هستند که کاراته تمرین می کنند، آموزش می دهند و نیز مدارس فراوانی که قابل قیاس با گذشته اند. خبر خوب این که اکنون مردم از مکان های بیشتری برای فراگیری و تمرین کاراته برخوردارند. اما در حال حاضر نوع کیفیت آموزش کمی نگرانم می کند. یک جای کار اشتباه است. جنبه روحی و ذهنی، کم رنگ و کم رنگ تر می شود و این مسئله هنگامی رخ داد که کاراته روز به روز شهرت یافت و مکان های بیشتری برای آموزش آن اختصاص داده شد. مردم برای فراگرفتن کاراته فقط به عنوان نوعی ورزش جهت دفاع شخصی ـ به مانند نوعی تمرین آیروبیک که برای رژیم نیز مناسب است ـ وقت صرف می کنند. برخی نیز فقط جنبه نمایشی و ظاهری آن و این که جلوه خوبی دارد را می بینند. اما به نظر من جنبه روحی و درونی که امروزه توجه کمتری به آن می شود، در وضعیتی بسیار بحرانی قرار دارد. به عبارت دیگر با وجودی که اکنون دوجوها یا مدارس افزون تری برای کاراته وجود دارد، اساتید یا کسانی که آنها را Shidosha یا Sensei می نامیم، فقط کاراته را آموزش می دهند نه ”کاراته ـ دو“ را و این تفاوتی است بزرگ در قیاس با کاراته گذشته.

تجربه به من ثابت کرده که آموزش کاراته نه تنها باید در جهت چگونگی مبارزه یا دفاع از خود باشد بلکه می بایست جنبه های روحی و درونی را نیز مورد توجه قرار دهد. خصوصاً آن چه که به نام کاراته سنتی شناخته می شود بایستی در برگیرنده ”جسم، ذهن و روح“ باشد و هر سه از تعادل و توازن مناسبی برخوردار باشند. اما در حال حاضر، حتی با وجود داشتن اساتید بی شمار، تنها طریقه ضربه زدن با پا و مشت، توسط این اساتید آموزش داده شده، و ”do“ در این بین به فراموشی سپرده می شود. اکنون از آن جائی که کاراته مدرن هم چنین تأکید زیادی روی رقابت ها و تورنمنت ها دارد، در نتیجه افراد بیشتر به این نکته توجه دارند که مقام اول یا قهرمانی در آینده نصیب چه کسی خواهد شد، یا چه کسی با چه کسی مبارزه خواهد کرد. در واقع فقط نوع مسابقه مورد توجه آنان است و این که چه کسی از نظر جسمانی قوی است و قوی ترین فرد کیست. مردم بیشتر به سبک و شیوه مسابقه اهمیت می دهند.

▪ پس شما کاراته ـ دو را در مقابل کاراته مدرن، چه طور آموزش می دهید و تأکید شما بیشتر روی چه چیزی است؟

ـ آن چه که ما آن را دوجو می نامیم، به معنای مکانی است که بایستی خودمان را پیدا کنیم و به روشنگری برسیم، جائی است که باید مسیر خود را بیابیم، مسیر راستینمان را. دوجو باشگاه ژیمناستیک و مکانی برای رفت و آمد یا هدر دادن وقت نیست بلکه جائی است که باید خود را مورد مطالعه و آزمایش قرار دهیم، تکنیک ها را یاد گرفته و در کنارش ذهن و روح خویش را پرورش دهیم. امیدوارم هر شاگردی که کاراته تمرین می کند، آموزشگاهش هم چون خانه دوم او باشد و هر زمان که به آن جا می آید، هم احساس راحتی کند و هم آن را جدی بگیرد؛ احساسی شبیه به هنگامی که فرد به کلیسا، مسجد یا مکانی برای انجام مراسمی خاص قدم می گذارد. حسی از شکوه و وقار.

هم چنین برای یک استاد، ایجاد و طرح برنامه ای مناسب که برنامه آموزشی یا درسی نامیده می شود ـ به منظور روشی برای تمرین شاگردان ـ بسیار حائز اهمیت است. باید یقین داشته باشید که سیستم آموزشی خوبی را دنبال می کنید. در هر سطح یا پایه، میزان مشخصی از اطلاعات وجود دارد که شخص باید گام به گام آنها را بیاموزد. در بعضی از سیستم ها پس از این که کمی از اصول را آموزش دادند از مسیر اصلی دور شده و مبارزه را آغاز می کنند. باشگاه کاراته، به مانند کارخانه ای برای تولید و پرورش قهرمانان و مبارزان نیست. در چنین شیوه ای اغلب، به افراد آسیب می رسد، هنرجویان را ناامید و دلسرد می کند و سپس از ادامه آموزش باز می دارد. به همین دلیل مهم است روشی که شما طرح ریزی می کنید الگوی مناسبی باشد تا بیشتر افراد آن را دنبال کنند، و همگی بتوانند از آن سود ببرند.

کاراته فقط مبارزه کردن نیست بلکه به ما می آموزد که چه طور بر ذهن و روح خود شامل اخلاق، معنویات و انضباط مسلط شویم. ما از شاگردان خود می خواهیم که حتماً به کلاس مدیتیشن بروند. در پایان به ایراد یک سخنرانی ساده در مورد رفتار درون مایه، عملکرد یا شیوه زندگی در کاراته ـ دو می پردازم. در این کلاس ها شاگردان آموزش می بینند و فرصت بهتری برای شناخت خویش می یابند، به یکدیگر عمیق تر می نگرند و نظاره گر آن چه هستند و آن چه باید به دست آورند، می باشند. این آگاهی را به افراد دیگر نیز انتقال می دهند. شاید به چنین برداشتی برسند که ”من هنوز بی تجربه هستم، باید پیشرف کنم و برای بهتر کردن خویش بکوشم“. من شخصاً به عنوان یک استاد نگران می شوم چراکه هر شاگرد از لحاظ روحی و جسمی متفاوت است. شرایط برای همه دقیقاً یکسان نیست و عده ای وضعیت جسمانی مناسبی ندارند. اما کاراته باید برای همه مفید باشد، به همین دلیل به خصوص در Seido ما از نظر روحی به همه افراد توجه داریم، حتی به افراد معلول، بچه های بی خانمان، شاگردان ناشنوا و افراد نابینا. در این جا فضائی مناسب برای آموزش همه حتی پاره ای از افراد که ذاتاً خشن هستند، وجود دارد. آنها می توانند کاراته را به منظور رشد بیشتر نیروی درونی خود و برای حفظ زندگیشان بیاموزند.

بنابراین در روش سی دو کاراته ما در کنار تشویق ها از شاگردان می خواهیم نظراتشان را در مورد نحوه آموزش، سازمان و فلسفه ما و آن چه که آموخته اند بنویسند. در رده کمربند سیاه، شاگردان با اساتید و دیگر هنرجویان در مورد مطالبی که نوشته اند بحث و گفتگو می کنند. ما انتظار داریم که کلمات آنها حقیقی و صادقانه بوده و از اعماق قلبشان نشأت گرفته باشد. ما هم چنین تأکید زیادی بر آداب و ضوابط اخلاقی داریم و نه تنها در دوجو، بلکه در زندگی روزمره نیز آن را گسترش می دهیم. رعایت این اصول، احترام به دیگران را به شاگردان یادآوری می کند و هم چنین روح و ذهن آنان را پرورش می دهد. آنها که با قوانین اخلاقی مشکل دارند، در واقع مشکلات درونی خود، عدم احترام و طرز رفتار ما نیازمند خویشتن داری، نظم و انضباط و حساسیت نسبت به دیگران است ـ یعنی آن چه که ضروری است تا شخص خودش را تغییر دهد و آن چه که ضروری است تا شخص بر زندگی خود آینده اش تسلط کامل داشته باشد.

روشی که من به عنوان یک کاراته کا برای تمرین و مطالعه کاراته ـ دو به آن باور دارم، روش و شیوه زندگی شماست. هر کاراته کا موظف است در برابر داشتن آزادی بیشتر در استفاده از آن چه که از کاراته ـ دو می آموزد احساس مسئولیت کند و در زندگی روزمره آن را به کار بندد به طریقی که بتواند احساسات، معنویات، اخلاق، نظم و ترتیب و رفتار خویش را کنترل کند. با کاربرد گسترده این اصول، هرچه بیشتر به یک کاراته کای واقعی تبدیل خواهیم شد. مشخصه یک کاراته کای حقیقی و قدرتمند، فقط در تعداد مسابقات قهرمانی که در آن شرکت کرده، تعداد مدال ها، کسب مقام اولی و یا قهرمانی های بزرگ دیگر نیست. هرگز چنین نیست. برخی افراد به خود می گویند، ”من یک کاراته کای بزرگ هستم، چون این تعداد مقام قهرمانی را کسب کرده ام“، گاهی مردم این چنین احساسی دارند. اما آن چه حائز اهمیت است، قدرت درونی شماست که نشان می دهد زندگیتان را در چه راهی صرف، و قوانین را چه طور اجرا می کنید. از این رو، حفظ و برقراری مقررات در دوجو بسیار مهم است. افراد بسیار متفاوتی هم چون افراد معلول و ناتوان داریم که با این وجود به طور جدی به آموزش و تمرین کاراته می پردازند. پس همه ما باید بیشتر درک کنیم و برای آن چه که داریم و این که چه قدر خوش شانس بوده ایم، سپاس گذار باشیم.

▪ در مورد روح چه طور؟

ـ شاگردان با آموزش کاراته، روحی آزاد را در خویش پرورش می دهند. جنس یا سن مهم نیست، هرچه بیشتر کاراته را فرا بگیرند، ذهن و روحتان رهاتر و قوی تر می گردد. چراکه در سراسر زندگی ما همواره چیزی در حال اتفاق افتادن است، اما با تمرین کاراته هر زمان که مسئله ناخوشایندی برایتان رخ دهد، یا حتی شکست بخورید، آن را چالشی برای خویش فرض کرده و می گوئید، ”این مسیری است که می توانم در آن رشد کنم، مسیری که می توانم خود را غنی و پربار سازم“. با این نگرش مثبت می توانید با مشکلات روبه رو شوید و موانع را از سر راه خویش بردارید.

 ضربه صحیح با مشت، خوب است. اما آن چه در حقیقت مهم است، قدرت درونی است. قدرت درونی چیزی است که اجازه می دهد با چالش های زندگی روبه رو شوید. این چیزی است که مردم آن را تحسین می کنند: چه طور خود و زندگیتان را وقف می کنید.

▪ شما پیش از این اشاره داشتید که کاراته ـ دو، رهنمونی به سوی روشنگری است، منظور شما از روشنگری چیست؟

ـ بله، روشنگری واژه ای است که معانی بسیار گسترده ای را در بر می گیرد. گاهی در مسیری که انتخاب کرده ایم قادر به تشخیص واقعیت زندگی روزمره نیستیم. حتی به چیزهای مهم توجه نمی کنیم. شگفت این که وقتی سخت تمرین می کنیم و کاراته را با جدیت دنبال می کنیم، گاهی متوجه درون خویش می شویم و به خود تلنگر می زنیم که ”وقتی مشکل در درون خود من است پس چرا آن قدر گله و شکایت کرده و مردم را سرزنش می کنم“. این آگاهی چیز بزرگی است، یک درک عمیق است. می توان آن را نوعی از روشن گری دانست، زیرا ما درمی یابیم که ریشه تمامی مشکلات در درون خودمان است.

در سخنرانی های کلاس مدیتیشن، من اغلب در مورد این گفتار کهن ژاپنی صحبت می کنم که: پیدا کردن دزد در کوهستان آسان تر است تا دزدی که در قلب و روحمان است“ وقتی دزد به کوهستان وسیعی فرار می کند و در جائی پنهان می شود پیدا کردن او مشکل است. صدها و صدها متر مربع زمین، غار و شکاف وجود دارد. اما در حقیقت، پیدا کردن دزد در ذهن خویش، بسیار مشکل تر است. این دزد از ما می دزدد و چیزی را که مال ماست انکار می کند. این دزد در واقع نفس ما است، چیزی که همواره در تلاش است تا رشد کند.

 نفس جلوی پیشرفت روحی ما را می گیرد و مانع یادگیری می شود و وابستگی های عمیق ایجاد می کند. خودپرستی یا نفس، در درون ما موانع بزرگی برای پیشرفت ایجاد می کند و به ما گوشزد می کند که باید از خودمان محافظت کنیم. یا این که به ما تلقین می کند چیزی را از قبل می دانیم و نیازی به گوش دادن نداریم. بنابراین پیدا کردن دزد در کوهستان آسان تر از پیدا کردن نفس در ذهن است. این یک واقعیت است. ما تصور می کنیم مشکلات نفس از ما دور هستند، اما همان طور که ما نمی توانیم دزد را در کوهستان پیدا کنیم، ممکن است نفس را نیز در ذهن خویش نبینیم. بنابراین باید همواره ـ برای محافظت از خود ـ در مقابل آن آماده و مراقب باشیم.

▪ نظرتان در مورد عده بسیاری از کاراته کاها که یونیفرم ساده و سفید ـ که سمبول ”do“ است ـ را بر تن می کنند، در برابر آنها که یونیفرم هائی چند رنگ می پوشند، چیست؟

ـ برخی خیلی تجاری فکر می کنند. آنها یونیفرم های رنگی متفاوت دارند و همه جایش را وصله، نواردوزی و تزئین می کنند؛ اما شما می دانید که مسئله نوع نگاه شماست و این که چه طور تحت تأثیر قرار می گیرد یا از رنگ لذت می برید. مهم، سادگی و بی آلایشی است. این، دلیل سفید بودن یونیفرم های ماست. در مسیر فراگیری کاراته، هر زمان که با مشت یا پا ضربه محکمی می زنیم، کیای می کشیم ـ عبارتی ژاپنی هست که می گوید، Ichi Geki Hissatsu به معنای ”کشتن با یک ضربه“. که در واقع به معنای کشتن شخص دیگر نیست، بلکه منظور کشتن نفس خودمان است. به همین دلیل داشتن اخلاق خوب و احترام گذاشتن به دیگران بسیار مهم است. کنترل نفس، همیشه آسان نیست مگر با تمرین. مطمئن باشید نفستان کوچک است، شکست می خورد و رشد نمی کند. خودتان را تزکیه کنید و در پاکیزگی دوجو همکاری کنید. کارهای کوچکی مانند کمک کردن در تمیزی زمین بعد از کلاس را برعهده بگیرید. این فقط قسمت کوچکی از آموزش شخص است به خودتان و نیز به دیگران احترام بگذارید و اطمینان پیدا کنید که دوجو برای افرادی که بعد از شما می آیند تمیز است. در صورت امکان بدون کوچک ترین لکه ای آینه را تمیز کنید، همه جا را گردگیری و پاک کنید و مطمئن شوید کف کلاس بدون گرد و خاک است.

▪ بنابراین در ژاپن، با تأکید بسیار زیادی که بر روی مسابقات و قهرمانی هست، کاراته ـ دوی واقعی در حال نابودی است؟

ـ هنوز عده ای هستند که کاراته ـ دو را دنبال می کنند، اما متأسفانه اغلب، روش نادرست و مخالف یعنی کاراته رقابتی را آموزش می دهند، نه کاراته ـ دو را. اکثریت مردم فقط به جنبه های مبارزه بیشتر توجه نشان می دهند. می خواهند قوی و قهرمان باشند و آینده ای درخشان داشته باشند. بیشتر در اندیشه مسابقه اند و جنبه های روحی و درونی را کمتر مورد توجه قرار می دهند. در نتیجه، کاراته ـ دو کم رنگ می شود. من صد در صد مخالف مسابقات قهرمانی نیستم. رقابت کردن خوب است. شما می توانید به آن بپردازید، اما مردم گاهی فکر می کنند که کاراته برابر است با مسابقه قهرمانی، کاراته برابر است با تماس کامل (فول کنتاکت)، یا کاراته برابر است با مقام قهرمانی. بنابراین اگر در جریان نباشید، رقابت نکنید یا در تورنمنت ها شرکت نکنید، مردم گمان می کنند که شما یک کاراته کای قوی نیستید، یا احتمالاً شما را شایسته عنوان یک کاراته کای خوب نمی دانند.

 برخی این گونه می اندیشند، ”چند بار در مسابقه شرکت کرده اید؟، آیا در تمامی تورنمنت های ژاپن و تورنمنت های جهان رقابت داشته اید؟“ اگر در مسابقه شرکت نکرده اید ـ ”آه، پس شما قوی نیستید“. می دانید که این نوع قضاوت، مضحک و احمقانه است و فقدان کاراته ـ دو را نشان می دهد. کسب مقام اهمیتی ندارد. آن چه مهم است روشی است که در مسیر آموزش و تمرین کاراته ـ دو صرف می کنید و این که چه طور خویشتن را وقف خدمات به کشورتان می کنید و برای کشور یا جامعه خود مؤثر واقع می شوید. این یک تفاوت بزرگ است.

▪ کانچو ناکامورا چیست؟

ـ کانچو ناکامورا، دارای کمربند سیاه دان ۹ می باشد. در گذشته شاگرد ممتاز کانچو ماسوتاتسو اویاما در سازمان کیوکوشین کای ژاپن بود. این رزمجوی مبارز ژاپنی، در سال ۱۹۶۶ با پیروزی در مقابل قهرمان پرآوازه کیک بوکسینگ تایلند معروف به ”ببر سبز“ ـ یکی از سه عضو تیم کیوکوشین کای و فاتح تمامی رقابت های تایلند ـ شهرت جهانی یافت. پس از آن ریاست سازمان کیوکوشین کای آمریکای شمالی را برعهده گرفت و برای ارائه کار و تجربیات خود و برگزاری سمینارها، سفر به سرتاسر جهان را آغاز نمود. بعدها در سازمان دان ۷ به او اعطا شد. در سال ۱۹۷۶ ناکامورا سازمان جهانی سی دو کاراته و مرکز Seido juku را در شهر نیویورک تأسیس کرد (سی دو به معنی طریق راستی و اخلاص). این سازمان به یکی از بزرگ ترین و مشهورترین آموزشگاه ها در شهر مبدل گردید. او نویسنده چندین کتاب در مورد کاراته می باشد از جمله: کاراته، تکینک و روح/ وجه انسانی کاراته/ یک روز، یک زندگی/ راهنمای تمثیلی به سوی روح/ تمرین و فلسفه مراقبه سی دو کاراته.

کاراته ناکامورا، به دلیل تمرکزش بر آموزش و به دلیل باور او به این که کاراته بایستی نه فقط برای جوانان و کسانی که قوی هستند، بلکه برای همه مفید باشد، بسیار مورد توجه واقع شده است. ناکامورا در دوجوهایش به اهمیت داشتن احساسی از بودن در کنار یک خانواده و داشتن حس حمایت متقابل و مشترک بین افراد، بیش از رقابت تأکید می ورزد. این مسئله نه فقط مانع رشد رزمی کاران ممتاز در مسابقات قهرمانی نشده، بلکه دست یابی بسیاری از قهرمانی ها و مقام های نخست جهانی را به همراه داشته است. افزون بر آن بسیاری از سازمان های متفاوت سبک سی دو کاراته هم به تعدادی از هنرجویان بزرگسال (هنوز عده ای هستند که در دهه ۷۰ سالگی آموزش می بینند) و هم به هنرجویان زن توجه نشان می دهد. هم چنین برنامه های آموزشی خاصی برای معلولین جسمی وجود دارد.

 ناکامورا از خود، یک شخصیت قوی و پرجاذبه ارائه داده است، شمایلی شوخ طبع و صمیمی و در عین حال جدی و مصمم. او باورهای قوی اش را در مورد کاراته و سازمانش بیان می کند و نیز به معنای واقعی دلسوز شاگردانش است. به عنوان یک رهبر وفاداری و از خودگذشتگی بسیاری را میان شاگردان خویش ایجاد کرده است. این امر سبب پرورش بی شمار شاگردان باتجربه ای شده است که رهنمودهای او را به مدت ۲۰ الی ۳۰ سال یا بیشتر، دنبال کرده و سازمان او را در جهت رشد و شکوفائی در سرتاسر جهان یاری نموده اند.

کریستوفر کایل  ماهنامه دنیای کاراته

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد